تبلیغات
دریای جمال - سخنرانی های خانم حیدری 2
 
دریای جمال
درباره وبلاگ


خداوند زیباست و زیبایی را دوست میدارد.

مدیر وبلاگ : کیمیا
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 

خانم حیدری سرپرست محفل معنوی مکتب الزهرا(س)

اهمیت نام و نامگذاری در اسلام

چه زیبا است در سالروز ولادت با سعادت فاطمه معصومه(س) آن دختر پاك و عفیفه كه نجابت و صفا و پاكی از ظاهر و باطنش هویدا است، به بصیرت و آگاهی خویش در خصوص انتخاب نام نیك برای فرزندان بیفزاییم و به كلمات نورانی بزرگان دین توجه بیشتری نشان دهیم.

خداوند نخستین بشر را آفرید و او را «آدم» نام نهاد و همسری برایش برگزید و او را «حوا» خواند. خداوند حتی برای عده‌ای از برگزیدگانش نیز از قبل نامی برگزیده و سال‌ها پیش از تولدشان، اسم آنها را بر سر زبان‌ها جاری ساخته است.

از این رو است كه نامگذاری در روایات ما بسیار جدی و پر اهمیت تلقی شده است. در برخی روایات همان طور كه برای واجبات سفارش شده، در مورد نامگذاری صحیح فرزندان نیز توصیه‌های فراوانی شده است. امیر مؤمنان، علی(ع) می‌فرماید: «حق فرزند بر پدر، سه چیز است: اول، نام نیكو برای او برگزیند. دوم، او را به آداب نیك ادب نماید. سوم، به او قرآن بیاموزد.»(1) مادران و پدران مسلمان باید بدانند كه چه بسا با نهادن نامی زشت و ناپسند، بر فرزندان خویش باعث حقارت و سرشكستگی آنان در تمام ایام زندگی خواهند شد. حضرت امام رضا(ع) می‌فرماید: «اولین نیكی پدر به فرزند خود این است كه او را به اسم خوبی نامگذاری كند. پس مراقب باشید اسم خوبی برای فرزندان خود برگزینید.»(2)

اسلام از طرق مختلف تمام سعی خویش را برای ریشه‌كن كردن فرهنگ نامگذاری زشت و یا بی‌محتوا مصروف نموده است. اسلام می‌خواهد تا اصل نامگذاری صحیح فرزندانمان را به‌ انسان‌ها بیاموزد. شاید هنوز اهمیت نامگذاری صحیح فرزندانمان را به‌خوبی در نیافته‌ایم؛ اما با كمی تفصح در روایات، نه تنها تأثیرات معنوی نامگذاری را در می‌یابیم، بلكه به تأثیرات روحی و روانی آن نیز كه در فرد و خانواده به وجود خواهد آمد، پی خواهیم برد.

یكی از تأثیرات نام خوب آن است كه انسان سعی می‌كند آنچنان كه صاحب اصلی نام دارای خصلت‌های خوب است، او نیز آنها را اكتساب كند و می‌كوشد تا حد امكان از حیثیت آن نام خوب محافظت كند و از بركات آن بهره‌مند شود. پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید: «همیشه بركات خداوند بر اهل خانه‌ای كه یك نام از اسامی پیامبران در آن باشد، نازل خواهد گشت.»(3) و یا حضرت علی(ع) از پیامبر اكرم(ص) نقل كرده كه ایشان می‌فرمایند: «هر خانه‌ای كه نام پیامبری در آن باشد، هر صبح و شام مورد تقدیس فرشتگان الهی قرار می‌گیرد.»(4)

بهتر است بدانیم كه با نهادن اسامی نیك و زیبا بر روی فرزندان خویش كه جگر گوشه‌های ما هستند و دوست نداریم هیچ خاری بر پای آنها بنشیند، كرامت انسانی آنان را حفظ كرده‌ایم و فروغی روشن را در آسمان ضمیرش به ودیعت نهاده‌ایم. هر گاه كودكی پا به این دنیای خاكی می‌گذارد، همان طور كه دوست داریم ساختمان بدنی سالم و بدون نقصی داشته باشد، همچنین بایسته است كه نام نیكی نیز داشته باشد.

والدین برای انتخاب نام باید تمام سعی و تلاش خود را به كار ببرند تا نامی زیبا، مناسب و پر محتوا برای فرزند دلبندشان برگزینند و از اسامی زشت و سبك كه ممكن است در زمان طفولیت بسیار زیبا و شیوا جلوه كند، ولی برای سنین جوانی یا بزرگسالی سبك و خجالت‌آور باشد، پرهیز نمایند؛ چه اینكه این گونه از اسامی و القاب، دستاویزی خواهد شد برای تمسخر دیگران. گویند روزی امام صادق(ع) به عبدالملك بن اعین فرمودند: «چرا نام پسرت را ضریس گذاشتی؟ عبدالملك بی‌ادبی كرد و گفت: چطور پدرت تو را جعفر نامید؟ امام صادق(ع) فرمودند: جعفر نام نهری روان در بهشت است؛ اما ضریس نام شیطان است.»(5)

اگر قرآن كریم و روایات اسلامی ما به نام‌های نیك و نامگذاری صحیح این همه اهمیت داده‌اند، چرا ما در امر نامگذاری سهل‌انگار و بی‌توجه باشیم؟ چرا باید اسمی سبك و زننده برای فرزندانمان برگزینیم؟ چرا با نهادن نام به‌ظاهر زیبا، اما بی‌محتوا برای فرزندانمان، خود را در برابر آنان و آنها را در برابر جامعه شرمنده سازیم؟ آیا شایسته است كه فرزندانمان را به دست خود در جامعه تحقیر كنیم؟ مگر اسامی زیبای: «فاطمه، زهرا، مریم، معصومه، حدیثه، رقیه، حمیده، رحیمه، مرضیه، حنانه، طاهره، ملیحه، زهره، سحر، زینب و صدها نام پر معنا و زیبای دیگر چه ایرادی دارند كه از آنها غفلت می‌كنیم؟ و یا اسامی پسر همچون: «محمد علی، مهدی، رضا، مجید، مطهر، حمید، شریف، صالح، لقمان، روح‌الله و صابر» چه اشكالی دارند كه برخی اسم‌های غربی و سبك را برمی‌گزینند.

اگر ما خود را مؤمن واقعی می‌خوانیم، اگر می‌گوییم كه می‌خواهیم صراط مستقیم انبیا و اولیای دین را ادامه دهیم و فرهنگ آنان را ترویج دهیم بایسته است كه به سیره آنان تمسك بجوییم و در انتخاب نام برای فرزندان خویش، به كلمات معنوی و توصیه‌های حكیمانه اولیای خدا گوش جان بسپاریم. در روایت آمده است فردی نزد امام صادق(ع) رفت و در مورد نامگذاری فرزندش از ایشان مشورت خواست. امام صادق(ع) فرمودند: «اسمی برای فرزندت انتخاب كن كه بندگی خدا را بفهماند.»(6)

آن حضرت همچنین فرمود: «اسامی خود را زیبا گردانید؛ زیرا در روز قیامت با همین اسامی شما را صدا خواهند كرد.»(7)

پس نام بد و ناپسند، و لقب و شهرت زشت، قبل از اینكه باعث حقارت فرد شود، نشان دهنده عدم مسئولیت والدین می‌باشد كه در نام نهادن بر فرزند خود به اصول و ارزش‌های اخلاقی و معنوی توجهی نكرده‌اند. امید است كه با بینش و بصیرتی برخاسته از روح دین و همسو با سیره انسان‌ساز اهل بیت عصمت و طهارت(ع) این وظیفه خطیر را به‌نیكویی انجام دهیم و به ترویج فرهنگ اسلامی در جامعه خود كمك نماییم و صاحبان اسم نیك در محتوای نام خویش بیندیشند و خود را به فضایل و معانی آن اسم بیارایند و همگی به اخلاق الهی متخلق باشیم تا شایسته نام زیبنده «خلیفة‌الله» گردیم و گفتار و رفتارمان آیینه تمام‌نمای سیرت فاطمی و علوی باشد.

ـ پی نوشت‌ها در دفتر نشریه موجود است.

***

برگرفته از نشریه تجلی،‌سال چهارم، شماره 37، آبان 1386

 

 

مكتب‌الزهراء(س) طلیعه‌دار راه فاطمه(س) و برنامه‌های پربار تابستانی

اشاره:

در بوستان شمین هستی تاكنون گلی به خوشبوئی فاطمه(س) نروئیده و نخواهد روئید. او زهره درخشان آسمان اسرار است و شجره مباركه طهارت و بصیرت و شعله برافروخته از عظمت پروردگار می‌باشد. آری او باور پاك زیستن است و بهشت معرفت را مأوای گزیدن. عروج تا لاهوت قرآن و وصول به ژرفای بحر بیكران و بی‌انتهای عجائب و عظایم فاطمه(س) جز با تصفیه باطن و آویختن حلقه عشق و ارادت بر مهتاب جلال حضرت رب «جل عزه» میسور نمی‌باشد. با عنایات خفیه پروردگار متعال و امام زمان(ع) و توجهات خاص رهبر معظم انقلاب و نیز اهتمام رئیس جمهور منتخب آقای خاتمی به مسائل معنوی، فرهنگی و اجتماعی خواهران و حفظ ارزش‌ها و كمالات و اصول الهی حضرت امام راحل (قدس سرّه ‌الشریف) در جامعه اسلامی برنامه‌های تابستانی « مكتب‌الزهرا(س)» شهرك مدرس ورامین تشریح می‌گردد. حمد و سپاس حضرت حق را كه هر روزه شاهد درخشش جلوه‌های شگرف از اوج طهارت و معرفت در سرزمین اسلامی هستیم. در این میان « مكتب‌الزهرا(س)» به عنوان یك مكتب معنوی كه از عده‌ای خواهران مؤمن، طلبه و متعهد و اهل ذوق تشكیل یافته است می‌درخشد. محفلی كه با ارائه مصاحبه‌ها و مقالات متنوع و پرمحتوای «معنوی، فرهنگی، علمی، ادبی، اجتماعی و هنری» در نشریات و جرائد سراسر كشور به وضوح نشان داده كه اساس فعالیت‌ها و خدمات خود را بر مبنای شناخت الهی، پاكدامنی و كمالات انسانی در راستای ارزش‌های والای انقلاب اسلامی قرار داده است و تمام هم و غم خود را بر آن معطوف داشته تا تعالیم روح‌پرور و معنوی قرآن و صراط مستقیم و ملكوتی كوثر قرآن صدیقه طاهره حضرت فاطمه(س) را فراسوی قلب‌های حقیقت‌جو بگشاید.

این مكتب كه با مسئولیت عفیفه عارفه، خانم حیدری (قمری) در سطح كشور و شهرستان خوش درخشیده است، با ارسال مطالب ارزشمند خود نه تنها نشریه را بلكه خوانندگان مشتاق را نیز به كوثر زلال زهرای اطهر(س) رهنمون بوده است.

تابستان امسال نیز این محفل بهتر از گذشته درخششی دیگر را آغاز نموده است و به راستی در مسیر علم و عمل با صداقت و بصیرت پیش خواهد رفت. مكتب‌الزهرا(س) علاوه بر روال عادی سالانه خود (بررسی و حل مشكلات فرهنگی و معنوی و تحلیل مسائل مربوط به خواهران، احكام و معارف ناب اسلامی، تفسیر و تبیین معنوی آیات و روایات اسلامی، تهیه مقالات گوناگون، سخنرانی توسط مسئول مكتب‌ خانم حیدری پیرامون مسائل روز خواهران و مكتب نورانی، حضرت فاطمه(س)، سخنرانی خواهران طلبه مكتب در دبیرستان شهرستان و...) در نظر دارد ایام فراغت تابستانی را نیز در خدمت خواهران محترم باشد. در همین راستا از زحمات بی‌شائبه خانم حیدری مربی باوقار و خواهران ایمانی (زهرا قمری و طاهره قمری، معصومه نورالهدی قمری، مرضیه نجم‌الهدی قمری و فاطمه قمری) كه در امر تشكیل جلسات و نظم‌دهی به آن مشاركت جدی دارند و دلسوزانه در جهت ارتقاء اهداف فرهنگی این مكتب گام برمی‌دارند تقدیر و تشكر می‌گردد.

آنچه در ذیل می‌آید لیستی از برنامه‌های این مكتب در تابستان می‌باشد كه توسط مسئول محترم و زحمتكش مكتب‌الزهرا خانم رقیه حیدری (قمری) در اختیار ما گذاشته شده است:

1) مقطع ابتدائی با همكاری خواهران طلبه

ـ قرآن و حدیث: (آموزش روخوانی قرآن، حفظ سوره‌های كوچك، حفظ احادیث و غیره.......).

ـ احكام (آموزش نماز، آموزش وضو و تیمم و غیره.......).

ـ مذهبی (قصص انبیاء و داستان‌های شیرین و آموزنده، سرودهای مذهبی و شعر، بیان آداب معاشرت اسلامی در خانواده و جامعه و غیره.......).

2) مقطع راهنمایی، همه روزه به استثنای پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها.

ـ قرآن و حدیث (آموزش قرآن و ترتیل، حفظ سوره‌های قرآنی و احادیث و روایات معصومین (ع)، قصص قرآنی، تواشیح و غیره......).

ـ احكام (احكام و مسائل مربوط به بانوان و غیره.......).

ـ مذهبی (آشنایی با بزرگان دین و زنان بزرگ اسلام، آداب معاشرت اسلامی در خانواده و اجتماع، پاسخ به سؤالات و غیره........).

ـ هنری (خط و طراحی، هنرهای دستی از قبیل قلاب‌بافی، گل‌سازی و غیره........).

3) مقطع جوانان و بزرگسالان.

شنبه‌ها:

آموزش و قرائت قرآن مجید، آموزش احكام اسلامی، قرائت چند مقاله فرهنگی و اجتماعی توسط خواهران مكتب با توجه به نیازمندی‌های روز و مناسبت‌های ویژه هفته.

دوشنبه‌ها:

آموزش و قرائت قرآن مجید، شرح و تبیین معارف معنوی احادیث بویژه روایاتی كه در خصوص زندگانی حضرت زهرا (س) وارد شده است، آشنایی با بزرگان دین و زنان نامی تاریخ اسلام و سخنرانی مسئول مكتب‌الزهرا (س).

چهارشنبه‌ها:

آموزش و قرائت قرآن، تفسیر و استفاده از نكات و لطایف كمال‌پرور قرآنی، سخنرانی و ارائه مقالات توسط خواهران مكتب، سخنرانی توسط سركار خانم حیدری پیرامون مسائل روز و امور مربوط به خواهران و پاسخ به سؤالات آنها.

«شهرك مدرس»

***

برگرفته از نشریه انوار، نیمه اول تیرماه، شماره2