تبلیغات
دریای جمال - كتابهای همیشه 3
 
دریای جمال
درباره وبلاگ


خداوند زیباست و زیبایی را دوست میدارد.

مدیر وبلاگ : کیمیا
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 22 مرداد 1389 :: نویسنده : کیمیا
3. صحیفه سجادیه


هر دعا، یك درس!

صحیفه‌ى سجادیه را اگر مطالعه كنید و جنبه‌ى دعایى كلمات را ندیده بگیرید، هر دعاى آن یك درس عالى از معارف اسلامى و قرآنى است. اگر كسى خطبه‌ى امیرالمؤمنین علیه‌الصلاةوالسلام در توحید را كه خطبه‌ى اول نهج‌البلاغه است، جلو خودش بگذارد، یا دعاى اول صحیفه‌ى سجادیه را كه در تحمید است- حمد الهى است- جلو خودش بگذارد، مى‌بیند این دو مثل هم‌اند و فرقى با هم ندارند. خطبه‌اند و درس‌اند. امیرالمؤمنین علیه‌الصلاةوالسلام در مقابل جمعى از مردم ایستاده و معارف الهى را بیان كرده و امام سجاد علیه‌الصلاةوالسلام دعا كرده و به زبان دعا، همان معارف را بیان فرموده است.

خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران - 07/12/


3

در لباس دعا

صحیفه‌ى سجادیه واقعاً كتاب بسیار فوق‌العاده‌اى است. این كتاب، در بین قدما به زبور آل‌محمد معروف است. دعاهاى این بزرگوار، ضمن این‌كه در حد اعلى‌، استغاثه‌ى به خداست، از معارف اسلامى هم پُر است. یعنى صرفاً دعا نیست؛ بلكه در لباس دعا، همه‌ى معارف اسلامى- توحید، نبوت و ...- تعلیم داده شده است.
جلسه‌ى تودیع شیخ راغب مصطفى غلوش و شیخ محمد بسیونى - 11/12/1368


نغمه‌های معنوی

تا آن‌جا كه مى‌توانید، با صحیفه‌ى سجادیه مأنوس شوید. كتاب بسیار عظیمى است. این‌كه گفته‌اند زبور آل محمد، واقعاً همین‌طور است؛ پر از نغمه‌هاى معنوى است، دعا و درس است؛ هم درس اخلاق است، هم درس علم‌النفس است، هم درس امور اجتماعى است. آن‌جا ملاحظه كنید: أللهم إنى أعوذ بك من هیجان‌الحرص و سورة‌الغضب... و الحاح‌الشهوة(1). یكى‌یكى این خصوصیات معنوى و اخلاقى و این ریشه‌هاى فاسدى را كه در نفس ما هست، در زبان دعا به ما معرفى مى‌كند.

1) صحیفه‌ی سجادیه، دعاى 56

دیدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376

كتاب همه‌چیز!

خواهش مى‌كنم عزیزان من، به‌خصوص جوانان، با صحیفه‌ى سجادیه انس بگیرند؛ زیرا همه‌چیز در این كتابِ ظاهراً دعا و باطناً همه‌چیز، وجود دارد... اغلب دعاهاى صحیفه‌ى سجادیه- تا آن‌جا كه بنده سیر كرده‌ام- همین حالت را دارد. همه‌چیز مرتب و چیده شده است. مثل این است كه یك‌نفر، در مقابل مستمعى نشسته و با او به صورت استدلالى و منطقى حرف مى‌زند. همان ناله‌هاى عاشقانه هم كه در صحیفه‌ى سجادیه آمده است، همین حالت را دارد.

خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى - 14/11/1373


به زبان دعا

در دعاهاى معتبر خیلى معارف وجود دارد كه انسان این‌ها را در هیچ‌جا پیدا نمى‌كند؛ جز در خود همین دعاها. از جمله‌ى این دعاها، دعاهاى صحیفه‌ى سجادیه است. در منابع معرفتى ما چیزهایى وجود دارد كه جز در صحیفه‌ى سجادیه یا در دعاهاى مأثور از ائمه علیهم‌السلام انسان اصلاً نمى‌تواند این‌ها را پیدا كند. این معارف با زبان دعا بیان شده. نه این‌كه خواستند كتمان كنند؛ طبیعت آن معرفت، طبیعتى است كه با این زبان مى‌تواند بیان شود؛ با زبان دیگرى نمى‌تواند بیان شود. بعضى از مفاهیم جز با زبان دعا و تضرع و گفتگو و نجواى با پروردگار عالم اصلاً قابل بیان نیست؛ لذا ما در روایات و حتى در نهج‌البلاغه از این‌گونه معارف كمتر مى‌بینیم؛ اما در صحیفه‌ى سجادیه و در دعاى كمیل و در مناجات شعبانیه و در دعاى عرفه‌ى امام حسین و در دعاى عرفه‌ى حضرت سجاد و در دعاى ابوحمزه‌ى ثمالى از این‌گونه معارف، فراوان مى‌بینیم.

سخنرانی در دیدار اعضاى هیأت دولت - 17/07/1384


برو دلت را صاف كن!

اگر كسى خیال كند كه مى‌توان دل و روح را بدون این‌ها صاف كرد، سخت در اشتباه است. از راه گریه‌ى نیمه‌شب، از راه خواندن قرآن با تدبر و با دقت، از راه خواندن ادعیه‌ى صحیفه‌ى سجادیه، دل انسان صاف مى‌شود؛ والا این‌طورى نیست كه بگوییم آقا برو دلت را صاف كن؛ هر كارى هم كردى، كردى!
دیدار اعضاى هیأت دولت - 08/06/1384


در سوگ اخلاق اسلامی!

امام سجاد به تعلیم و تغییر اخلاق در جامعه‌ى اسلامى كمر بست. چرا؟ چون طبق تحلیل آن امام بزرگوار، بخش مهمى از مشكلات اساسى دنیاى اسلام كه به فاجعه‌ى كربلا انجامید، ناشى از انحطاط و فساد اخلاق مردم بود. اگر مردم از اخلاق اسلامى برخوردار بودند، یزید و ابن‌زیاد و عمر سعد و دیگران نمى‌توانستند آن فاجعه را بیافرینند. اگر مردم آن‌طور پست نشده بودند، آن‌طور به خاك نچسبیده بودند، آن‌طور از آرمان‌ها دور نشده بودند و رذایل بر آن‌ها حاكم نمى‌بود، ممكن نبود حكومت‌ها- ولو فاسد باشند؛ ولو بى‌دین و جائر باشند- بتوانند مردم را به ایجاد چنان فاجعه‌ى عظیمى، یعنى كشتن پسر پیغمبر و پسر فاطمه‌ى زهرا سلام‌الله‌علیها وادار كنند. مگر این شوخى است!؟ یك ملت، وقتى منشأ همه‌ى مفاسد خواهد شد كه اخلاق او خراب شود. این را امام سجاد علیه‌الصلاةوالسلام در چهره‌ى جامعه‌ى اسلامى تفحص كرد و كمر بست به این‌كه این چهره را از این زشتى پاك كند و اخلاق را نیكو گرداند. لذا، دعاى مكارم‌الاخلاق دعاست؛ اما درس است. صحیفه‌ى سجادیه دعاست؛ اما درس است.

من به شما جوانان توصیه مى‌كنم كه بروید صحیفه‌ى سجادیه را بخوانید و در آن تدبر كنید. خواندن بى‌توجه و بى‌تدبر كافى نیست. با تدبر خواهید دید كه هریك از دعاهاى این صحیفه‌ى سجادیه و همین دعاى مكارم‌الاخلاق، یك كتاب درس زندگى و درس اخلاق است.

در دیدار كاركنان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستى و سازمان تأمین اجتماعى - 23/04/1372


عوامل سعادت

مقابله با هواى نفس و شناختن آن و پیمودن راه خدا و تحمل دردسرهاى آن! این‌ها عواملى هستند كه یك انسان را سعادتمند مى‌كنند. براى این است كه مى‌بینید در دعاها و تضرعات و در كلمات ائمه علیهم‌السلام، نفس بشرى و هواهاى انسانى و شخصى، این‌همه مورد مذمت قرار گرفته و براى این است كه در دعاى صحیفه‌ى سجادیه مى‌خوانیم: هذا مقام من استحیى لنفسه منك.(1) یعنى پروردگارا! به خاطر سبك‌سری‌هاى نفس خودم، از تو شرمنده‌ام. توجه كنید كه این را امام سجاد علیه‌السلام مى‌گوید! بنده عقیده ندارم كه ائمه علیهم‌السلام، آنچه راكه در دعا و در نیمه شب و در حال تضرع و گریه مى‌گفته‌اند، فقط براى این بوده است كه ما از آن‌ها یاد بگیریم؛ بلكه ایشان قصد انشا مى‌كردند و حقیقت را مى‌گفتند. منتها مسأله‌ى هواى نفس، در مراتب نفوس بشرى مختلف است. آنچه را كه آن بزرگوار هواى نفس مى‌داند، ممكن است در زندگى ما، عبادت یا انجام عمل مستحب هم باشد. آن، در زندگى و در تركیب وجودى امام سجاد، هواى نفس است؛ چون اوج ایشان زیاد است، لطافت روح و صفاى معنوى و روحانى‌اش بالاست.
1) صحیفه‌ی سجادیه: دعاى 32؛ پس از نماز شب

سخنرانی در دیدار فرماندهان رده‌هاى مختلف سپاه پاسداران - 29/06/1373


تنها در صحیفه

این مخصوص دعاهایى است كه از معصوم به ما رسیده است: امام سجاد علیه‌الصلاة والسلام، صحیفه‌ى سجادیه را به‌صورت دعا تنظیم فرموده و اصلاً دعا خوانده است؛ اما این كتاب، پر از معارف الهى و اسلامى است. توحید خالص در صحیفه‌ى سجادیه است. نبوت و عشق به مقام تقدس نبى اسلام علیه و على آله الصلاة والسلام در صحیفه‌ى سجادیه است. مثل بقیه‌ى دعاهاى مأثور، معارف آفرینش در این كتاب است.
خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران - 28/11/1373متن و شرح

دعایی مربوط به روز عرفه در صحیفه‌ى سجادیه هست كه از فرزند این بزرگوار- سیدالشهدا-  است. من یك‌وقت این دو دعا را با هم مقایسه مى‌كردم؛ اول دعاى امام حسین را مى‌خواندم، بعد دعاى صحیفه‌ى سجادیه را. مكرر به نظر من این طور رسیده است كه دعاى حضرت سجاد، مثل شرح دعاى عرفه است. آن، متن است؛ این، شرح است. آن، اصل است؛ این، فرع است.

دیدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376


دستورالعمل!
در دعاى صحیفه‌ى سجادیه یك‌جا حضرت سجاد علیه‌السلام از طرف خودش به خداوند متعال عرض مى‌كند كه: تفعل ذلك یا إلهى بمن خوفه أكثر من رجائه لا أن یكون خوفه قنوطاً؛ من خوفم از رجایم بیشتر است، نه این‌كه مأیوس باشم. این، یك اعلان رسمى و دستورالعمل است. خوف را همراه رجاء حتماً به دل‌ها بدمید؛ و خوف را بیشتر. این‌كه ما آیات رحمت الهى را بخوانیم- كه بعضى از این آیات و مبشرات، مخصوص یك دسته‌ى خاصى از مؤمنین است و به ما ربطى ندارد- و یك عده‌اى را غافل كنیم و نتیجه‌اش این بشود كه خیال كنند- با یك توهم معنویت- غرق در معنویتند و از واجبات و ضروریات دین در عمل غافل بمانند، درست نیست. در قرآن، بشارت مخصوص مؤمنین است؛ اما انذار براى همه است؛ مؤمن و كافر مورد انذارند. پیغمبر خدا گریه مى‌كند، شخصى عرض مى‌كند: یا رسول‌الله! خداوند فرمود: لیغفر لك ‌الله ما تقدّم من ذنبك و ما تأخّر. این گریه براى چیست؟ عرض مى‌كند: أفلا أكون عبداً شاكراً؛ یعنى اگر شكر آن مغفرت را نكنم، پایه‌ى آن مغفرت سست خواهد شد... راه، راه دشوارى است؛ بشر بایست خود را براى پیمودن این راه و رسیدن به آن سرمنزل آماده كند.
در دیدار روحانیان و مبلغان در آستانه‌ى ماه محرم - 05/11/1384


تكلیف ما روشن است!

ربنا فاغفرلنا ذنوبنا؛ اول، مغفرت خود را شامل حال ما كن. نگوییم ما براى كدام گناهمان از خداى متعال مغفرت بخواهیم. سرتاپاى بنده و امثال بنده، خطا و لغزش و گناه است. وقتى خداى متعال درباره‌ى پیغمبرش مى‌فرماید: لیغفر لك‌ الله ما تقدّم من ذنبك و ما تأخّر؛ وقتى در قرآن و دعاها و ادعیه‌ى صحیفه‌ى سجادیه و غیر آن، براى پیغمبر و اولیایش از خداى متعال طلب مغفرت مى‌شود، تكلیف ما روشن است: اول، طلب مغفرت و آمرزش. ربنا فاغفر لنا ذنوبنا و كفر عنّا سیئاتنا؛ این تكفیر، ترمیم خطاهاست. ما بالاخره در مسیر حركت خود، خطاهایى كرده‌ایم و خدشه‌هایى به‌وجود آورده‌ایم؛ ترمیم این را هم از خدا مى‌خواهیم. بعد، و توفّنا مع‌الأبرار؛ مرگ ما و عبور ما از دروازه‌ى این عالم به ملكوت را هم با ابرار قرار بده؛ مثل آن‌ها و در جهت آن‌ها بمیریم. مهم‌ترین مسأله، مسأله‌ى عاقبت است.

در جمع كارگزاران نظام جمهورى اسلامى - 21/09/1380مبارزه و دعا

عجیب این است كه اگرچه از همه‌ى ائمه علیهم‌السلام- تا آن جایى كه در ذهنم هست- تقریباً دعاهایى مأثور است و ادعیه‌اى به ما رسیده است، اما بیشترین و معروف‌ترین دعاها از سه امام است، كه هر سه درگیر مبارزات بزرگ مدت عمر خودشان بودند: یكى امیرالمؤمنین علیه‌السلام است كه دعاهایى مثل دعاى كمیل و دعاهاى دیگر از آن بزرگوار رسیده است، كه یك عالم و غوغایى است. بعد ادعیه‌ى مربوط به امام حسین علیه‌السلام است، كه دعاى عرفه مظهر آن‌هاست. این دعا، واقعاً دعاى عجیبى است. بعد هم امام سجاد علیه‌السلام است كه فرزند و پیام‌آور عاشورا و مبارز در مقابل كاخ ستم یزید است. این سه امامى كه حضورشان در صحنه‌هاى مبارزات از همه بارزتر است، دعایشان هم از همه بیشتر است؛ درسشان در خلال دعا هم از همه بیشتر است.

دیدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376


باید بیمناك‌ باشند!

اگر در این جامعه، توجه و توسل همراه با معرفت باب شود و معناى صحیح توسل إلى‌الله كه قرآن و روایات و ادعیه و نهج‌البلاغه به ما توصیه مى‌كنند، رواج یابد- صحیفه‌ى سجادیه هم در این مورد مى‌تواند نقش بسیار خوبى ایفا كند- و خود شما و جوانانى كه با شما معاشرند با این مراحل معنوى مأنوس شوید و فرزندان خود را كه به مرور به مرحله‌ى جوانى پا مى‌گذارند، با این مقام معنوى و با این مرحله‌ى معنویت و توجه و حضور آشنا كنید- آن‌هم در قالب كلمات امام سجاد علیه‌السلام در صحیفه‌ى سجادیه و... نهج‌البلاغه هم همین روح معنوى را دارد- آن‌وقت این جامعه، جامعه‌اى است كه هرگونه دشمن مستكبرى باید حقیقتاً از آن بیمناك باشد؛ باید نسبت به جذب و هضم آن ناامید باشد؛ باید بداند كه تا روح اسلام، تا معنویت اسلام، تا تعبد به اسلام و عقیده‌ى به اسلام در جامعه هست، هیچ عاملى نمى‌تواند این ملت و این جامعه را از صراط مستقیم انقلاب اسلامى منحرف كند.

دیدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376


لغزشگاه دانه درشت‌ها!

از لغزشگاه‌ها بترسید. امام سجاد علیه‌الصلاةوالسلام در دعاى صحیفه‌ى سجادیه، وقتى براى سربازان اسلام دعا مى‌كنند، از جمله‌ى چیزهایى كه روى آن تكیه مى‌كنند، این است كه خدایا! یاد و محبت و علاقه‌ى به المال‌الفتون مال فتنه‌انگیز را از دل این‌ها بگیر. مال و پول، خیلى خطرناك و فتنه‌انگیز است و خیلى‌ها را مى‌لغزاند. ما آدم‌هاى درشتى را در تاریخ دیدیم كه وقتى پایشان به این‌جا رسید، لغزید؛ بنابراین خیلى باید مراقب باشید. در شرع مقدس، اسم این مراقبت چیست؟ تقوا. این‌كه در قرآن از اول تا آخر این همه به تقوا توصیه شده، معنایش همین مراقبت و مواظبت از خود است. نفس انسان، زیاده‌خواه است.
دیدار نمایندگان هفتمین دوره‌ى مجلس شوراى اسلامى - 27/03/1383

 

مثل موج

گرایش جوان‌ها را به اسلام مى‌بینید. این گرایش، گرایش عاطفى است. این گرایش، بسیار ارزشمند است؛ اما مثل موجى است كه ممكن است بیاید و برگردد. ما اگر بخواهیم این موج همچنان استمرار داشته باشد، باید پایه‌هاى فكرى جوان‌ها را محكم كنیم. ما این‌همه منبع داریم. همین دعاى ابوحمزه، دعاى امام حسین در روز عرفه، این‌ها را جوان‌هاى ما مى‌خوانند اما معنایش را نمى‌فهمند. إلهى هب لى قلباً یدنیه منك شوقه؛ چقدر از این‌گونه مناجات‌ها و از این‌گونه مبانى و از این حرف‌هاى عمیق در دعاهایى مثل مناجات شعبانیه و صحیفه‌ى سجادیه وجود دارد كه احتیاج هست ما این‌ها را براى جوان‌ها بیان و تبیین و روشن كنیم تا بفهمند و با علاقه و عاطفه و شوقى كه دارند، بخوانند.

 

نوع مطلب : امام و رهبری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 8 اردیبهشت 1396 11:38 ب.ظ
naturally like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts.
Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I'll surely come again again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر